joi, 2 mai 2013

6 vieti

Orice s-ar intampla, niciodata sa nu regreti ce ai facut; sau, si mai bine, incearca sa faci de toate, tot ce-ti trece prin, tot ce te tenteaza, tot ce te-ar face o clipa fericit/a, sa nu-ti petreci zilele intrebandu-te "cum ar fi fost daca..? "
Poate o sa gresesti, poate o sa ai parte de un esec fenomenal din unele privinte.. insa intotdeauna avem ceva de invatat si de castigat din orice experienta... Exista posibilitatea ca partea asta plina a paharului sa nu fim capabili sa o vedem decat dupa mult timp, insa ea mereu exista, pentru ca ne-a fost dat sa traim o singura viata,cu oameni unici, grozavi in jurul nostru.  Un zambet de la un strain intr-o seara ce parea posomorata sau un compliment de la un copil pot sa-ti schimbe radical modul de a privi lumea. 
E loc de mai bine mereu, insa secretul sta in a fi recunoscatori pentru ceea ce avem deja, nu sa fim invidiosi pe cei din jur care au ce credem noi ca ne-ar trebui pentru a fi fericiti.


Uneori e greu, alteori e mai usor.. Intotdeauna intervine compararea sociala si efectul acesteia este devastator pentru multi dintre noi; nu toti suntem capabili de a interioriza anumite lucruri si de a ne proteja de altele, tindem sa le incurcam, sa ne lasam purtati de val si sa dam frau liber instinctelor animale si manifestarilor creierului reptilian.. Asa reusim de cele mai multe ori sa ii ranim pe cei pe care ii iubim cel mai mult.
Da stiu, filozofez poate cam mult. Dar in perioada asta complicata din atat de multe puncte de vedere, e imperios necesar sa-mi pun ordine in ganduri macar, daca sentimentele sunt mult mai profunde decat sunt eu capabila sa prelucrez acum.

Ideal ar fi sa ne traim viata intr-un fel atat de grozav incat daca am putea sa o traim de 6 ori, sa nu vrem sa schimbam nimic pentru a fi fericiti si multumiti de noi insine. Inca mai avem de invatat, inca mai avem de "luat notite"privind fericirea; noi o vedem ca fiind ceva atat de mare si de grandios incat atunci cand o gasim, sa fim luati pe sus si sa nu mai existe nimic rau.Fericirea de cele mai multe ori e ascunsa intr-o raza de soare, intr-o imbratisare, intr-o floare ascunsa dupa un bloc posomorat...






Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu