miercuri, 22 mai 2013

captuseli

Poate ca unii nu mai au loc pentru bunatate si pentru consideratie in inimile lor pentru ca sunt pline de amintiri si captuseli.. poate ca nu toti facem lucruri rele din rautate, ci doar pentru ca nu mai stim cum sa le facem sa fie bune. sau pentru ca rostul s-a pierdut in mijlocul furtunilor prin care au trecut ...
Fetele rele nu mereu vor ele sa fie asa, fetele "interesate"nu duc lipsa lucrurilor care le cauta, ci poate doar vor sa inlocuiasca nevoia de afectiune cu nevoia de elemente materiale, tangibile.. astea nu se intorc impotriva lor, nu se intorc peste o luna doua trei zece sa te puna la pamant... 
si razbunarea.. razbunarea uneori tine loc de cuvinte nespuse ce ard inima. sau de dorinte refulate, stiute ca fiind imposibil de realizat. si de ce, daca fericirea unuia i-a fost refuzata, altul sa o aiba? de ce, daca nu a gresit cu nimic sau poate doar din prea multe bune intentii..
Nu e treaba noastra sa judecam oamenii si ce fac ei, nu e deloc. Dar cand actiunile sau cuvintele unor persoane actioneaza ca bariere in drumul catre un viitor asa-cum-trebuia... e inevitabil. E in natura noastra. 
Cand ne saturam de a mai fi buni, tindem catre a fi un pericol.Pentru noi,pentru altii. Caci cei buni nu stiu sa fie rai, prind in fuga de la raii adevarati si apoi aplica in necunostinta de cauza.

luni, 6 mai 2013

rollercoaster







S-a uitat patrunzator in ochii mei si am simtit atunci ca vreau sa fiu a lui pentru totdeauna.Mi-a luminat sufletul ,a facut sa dispara tot ,toti.Ce fac? El joaca un rol.


Inainte sa adorm inventez scenarii.Ma imaginez cu el intr-o casa,avem pana si un caine; gatesc,el toarna vin in pahar,pune muzica,se apropie incet si ma saruta pe umar,imi spune cat de frumoasa sunt,are grija de mine.E ca si cum l-am asteptat o viata,ca si cum nu as putea trai fara el. Adorm fara sa stiu…


Astept sa dau uitarii , sa-mi revina starea de negare.Mi-a zis ca daca-ti descarci sufletul acest fapt este un pas catre vindecare.Nu merge…Am nevoie de sentimentul ca nimic rau nu mi se poate intampla, se intampla cand ma tine in brate. Am nevoie de el mai mult decat si-ar putea imagina .

joi, 2 mai 2013

la puterea a 10a

Oricat de greu crezi ca o sa fie, vei afla ca e de 1000 de ori mai greu.Mereu.Orice.Tot.Oricand.

Insa din astfel de experiente ne constrim personalitatile, caracterele, prieteniile.. Si cu cat avem mai multe persoane dragi care ne iubesc langa noi, cu atat lucrurile devin mai surmontabile si mai putin grele...
Clipele grele sunt cele care ne aduc impreuna pentru a construi clipe frumoase, memorabile.
Fara  ale mele prietene nu stiu ce as fi, sunt sigura ca este cazul tuturor.
 Mereu e ceva de spus, mereu avem nevoie de o privire care sa ne inteleaga, de una care sa ne critice deciziile, intotdeauna avem nevoie de cineva care sa ne ceara sfatul, pentru a simti ca dam ceva inapoi lumii asteia care ne-a daruit asemenea oameni mirifici; avem nevoie si de persoane carora sa le cerem sfatul, poate nu neaparat ca sa-l urmam, ca d-asta suntem prieteni, sa vorbim mult despre orice si apoi fiecare face ce-l "taie capul"..
Prietenele astea misto ale mele, ele sunt cele mai tari. Atat de diferite, din toate punctele de vedere.. insa viata ne-a adus si ne-a tinut impreuna cu un motiv. La voie sau la nevoie, suntem noi cu noi si nimeni altcineva. Nu ne tinem mereu de mana, nu ne iubim mereu, nici nu vorbim mereu.. pentru ca lumea asta ne ia pe sus, da drumul timpului si uita sa-l mai opreasca... Dar oricum ar sta lucrurile, stim ca oricare dintre noi e doar la un telefon sau o camera sau un oras distanta. Si mi-e de ajuns.
Pentru ca numai gandul ca la bine si la rau ma pot baza pe oricare din ele face ca evenimentele astea din viata de zi cu zi sa fie doar atat, "evenimente". si nimic mai mult. Pentru ca ceea ce dureaza pentru totdeauna sunt amintirile, sunt rasetele, sunt calatoriile si betiile, tipetele si palmele si imbratisarile..

Dac-as putea, as pastra tot undeva intr-o cutie, doar pentru mine, langa sufletul meu.. sa se vindece mai repede si sa se bucure mai usor. Pentru ca asa as trai viata la puterea a zecea si as simti raul si durerea de 1000 de ori mai putin..


6 vieti

Orice s-ar intampla, niciodata sa nu regreti ce ai facut; sau, si mai bine, incearca sa faci de toate, tot ce-ti trece prin, tot ce te tenteaza, tot ce te-ar face o clipa fericit/a, sa nu-ti petreci zilele intrebandu-te "cum ar fi fost daca..? "
Poate o sa gresesti, poate o sa ai parte de un esec fenomenal din unele privinte.. insa intotdeauna avem ceva de invatat si de castigat din orice experienta... Exista posibilitatea ca partea asta plina a paharului sa nu fim capabili sa o vedem decat dupa mult timp, insa ea mereu exista, pentru ca ne-a fost dat sa traim o singura viata,cu oameni unici, grozavi in jurul nostru.  Un zambet de la un strain intr-o seara ce parea posomorata sau un compliment de la un copil pot sa-ti schimbe radical modul de a privi lumea. 
E loc de mai bine mereu, insa secretul sta in a fi recunoscatori pentru ceea ce avem deja, nu sa fim invidiosi pe cei din jur care au ce credem noi ca ne-ar trebui pentru a fi fericiti.


Uneori e greu, alteori e mai usor.. Intotdeauna intervine compararea sociala si efectul acesteia este devastator pentru multi dintre noi; nu toti suntem capabili de a interioriza anumite lucruri si de a ne proteja de altele, tindem sa le incurcam, sa ne lasam purtati de val si sa dam frau liber instinctelor animale si manifestarilor creierului reptilian.. Asa reusim de cele mai multe ori sa ii ranim pe cei pe care ii iubim cel mai mult.
Da stiu, filozofez poate cam mult. Dar in perioada asta complicata din atat de multe puncte de vedere, e imperios necesar sa-mi pun ordine in ganduri macar, daca sentimentele sunt mult mai profunde decat sunt eu capabila sa prelucrez acum.

Ideal ar fi sa ne traim viata intr-un fel atat de grozav incat daca am putea sa o traim de 6 ori, sa nu vrem sa schimbam nimic pentru a fi fericiti si multumiti de noi insine. Inca mai avem de invatat, inca mai avem de "luat notite"privind fericirea; noi o vedem ca fiind ceva atat de mare si de grandios incat atunci cand o gasim, sa fim luati pe sus si sa nu mai existe nimic rau.Fericirea de cele mai multe ori e ascunsa intr-o raza de soare, intr-o imbratisare, intr-o floare ascunsa dupa un bloc posomorat...