Oricat de greu crezi ca o sa fie, vei afla ca e de 1000 de ori mai greu.Mereu.Orice.Tot.Oricand.
Insa din astfel de experiente ne constrim personalitatile, caracterele, prieteniile.. Si cu cat avem mai multe persoane dragi care ne iubesc langa noi, cu atat lucrurile devin mai surmontabile si mai putin grele...
Clipele grele sunt cele care ne aduc impreuna pentru a construi clipe frumoase, memorabile.
Fara ale mele prietene nu stiu ce as fi, sunt sigura ca este cazul tuturor.
Mereu e ceva de spus, mereu avem nevoie de o privire care sa ne inteleaga, de una care sa ne critice deciziile, intotdeauna avem nevoie de cineva care sa ne ceara sfatul, pentru a simti ca dam ceva inapoi lumii asteia care ne-a daruit asemenea oameni mirifici; avem nevoie si de persoane carora sa le cerem sfatul, poate nu neaparat ca sa-l urmam, ca d-asta suntem prieteni, sa vorbim mult despre orice si apoi fiecare face ce-l "taie capul"..
Prietenele astea misto ale mele, ele sunt cele mai tari. Atat de diferite, din toate punctele de vedere.. insa viata ne-a adus si ne-a tinut impreuna cu un motiv. La voie sau la nevoie, suntem noi cu noi si nimeni altcineva. Nu ne tinem mereu de mana, nu ne iubim mereu, nici nu vorbim mereu.. pentru ca lumea asta ne ia pe sus, da drumul timpului si uita sa-l mai opreasca... Dar oricum ar sta lucrurile, stim ca oricare dintre noi e doar la un telefon sau o camera sau un oras distanta. Si mi-e de ajuns.
Pentru ca numai gandul ca la bine si la rau ma pot baza pe oricare din ele face ca evenimentele astea din viata de zi cu zi sa fie doar atat, "evenimente". si nimic mai mult. Pentru ca ceea ce dureaza pentru totdeauna sunt amintirile, sunt rasetele, sunt calatoriile si betiile, tipetele si palmele si imbratisarile..
Dac-as putea, as pastra tot undeva intr-o cutie, doar pentru mine, langa sufletul meu.. sa se vindece mai repede si sa se bucure mai usor. Pentru ca asa as trai viata la puterea a zecea si as simti raul si durerea de 1000 de ori mai putin..
Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu